Sepetinizde ürün yok
 
 
Ürün Kategorileri
Deri İşleme Tablo
Deri İşleme Tablo
Hızlı Arama
 
 
 
DLRB-D 0002
Ana SayfaDeri İşleme TabloDeri İşleme Tablo
geri dön
 
Büyük görmek için resme tıklayınız
Stok Miktarı : 1 Adet
Fiyatı : 1.500,00 TL KDV Dahil
KDV Dahil Fiyatı : 1.500,00 TL
 
 
Sepete At  
 
 
   

 52 X 69 cm

 SULTAN AHMET ÇEŞMESİ

 ÖN BİLGİ :

 Eser 2013 yılında deri üzerine %100 el emeği ile işlenmiştir. Tamamlanma süresi 15gün/14 saattir. Eserin ortaya çıkması 6 aşamada icra edilir. Deri üzerine kesme, derinleştirme ve yakma işlemleri yapılır. Deri; Vekata diye tabir edilen tabaklanmış sığır derisidir. Kalınlığı 3-4mm dir. Şartlar uygun olduğu sürece asırlar boyu özelliğini kaybetmeden saklanabilir.

 ESER HAKKINDA :

 III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın giriş kapısı ile Ayasofya arasında Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın önerisi ile III. Ahmet tarafından Perayton isimli bir Bizans çeşmesinin yapım tarihi 1729'dur. Mimar Ahmet Ağa tarafından yapılmıştır.

  Yapımı :

 Eser 15gün/14 saatlik bir sürede tamamlanmıştır. İlk aşamada deri önce gerdirilerek terbiye edilir. İkinci aşamada sanatçımız şablonu deri üzerine aktarır. Bu süreçte bütün ayrıntılarına kadar deri üzerine işaretlenir. Üçüncü aşamada hatalar düzeltirli ve işaretlenen yerlerin üzerinde kesme işlemi yapılır. (yazılar hariç ) Dördüncü aşamada kesilen yerler ıslatılıp derinleştirilir ve ıslanan deri kurumaya müteakip verilmiş olan şekli alır. Beşinci aşama yakma evresidir. Yazılar dahl olmak üzere tüm harita üzerindeki bütün kabartılar yakılır. Son aşama boyama aşamasıdır. Tek renk boya 4farklı tonlama kullanılmıştır. Denizler ve karalar arasındaki fark aynı zamanda rüzgar güllerinden merkezkaç oalrak (güneş) şeklinde verilmiş efektler kullanılmıştır. Deri üzerine koruma mayisi atılmış ve kullanıma uygun hale getirilmiştir. Büyük emek verilerek yapılan eser Kürşat Toksoy tarafından deri üzerine işlenmiştir.