Sepetinizde ürün yok
 
 
Ürün Kategorileri
Deri İşleme Tablo
Deri İşleme Tablo
Hızlı Arama
 
 
 
DLRB-D 0001
Ana SayfaDeri İşleme TabloDeri İşleme Tablo
geri dön
 
Büyük görmek için resme tıklayınız
Stok Miktarı : 1 Adet
Fiyatı : 4.000,00 TL KDV Dahil
KDV Dahil Fiyatı : 4.000,00 TL
 
 
Sepete At  
 
 
   

  97 X 135 cm

  PİRİ REİS' İN 1513 TARİHLİ DÜNYA HARİTASI

  ÖN BİLGİ :
 
Eser 2013 yılında deri üzerine %100 el emeği ile işlenmiştir. Tamamlanma süresi 30gün/14 saatdir. Eserin ortaya çıkması 6 aşamada icra edilir. Deri üzerine Kesme, Derinleştirme ve Yakma işlemleri yapılır. Deri; Vekata diye tabir edilen tabaklanmış sığır derisidir. Kalınlığı 3-4mm dir. Şartlar uygun olduğu sürece asırlar boyu özelliğini kaybetmeden saklanabilir.

 ESER HAKKINDA :
 
Piri Reis'in 1513 tarihli dünya haritasının D.K.K. ( Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ) bağlı denizcilik müzesi tarafından Türkçe çevirisi yapılmış halidir. Replika olmaması amacıyla tek renk (kahverengi) kullanılmıştır. Asıl Topkapı sarayında bulunan ünlü denizci Piri Reis'in 1513 tarihli dünya haritası yaklaşık olarak 78X106 cm boyutlarındadır. Üzerinde yazılı olan yazılardan da anlaşıldığı üzere bu haritayı bir çok denizcilik haritasını ve Cristoph Coloumb'un yazmış olduğu kitabındaki bilgileri bir araya getirerek oluşturmuş ve son halini vermiştir. 2013 yılında yapılamasının sebebi haritanın 500. yılı anısınadır.

  YAPIMI : 
  Eser 30gün/14 saatlik bir sürede tamamlanmıştır. İlk aşamada deri önce gerdirilerek terbiye edilir. İkinci aşamada sanatçımız şablonu deri üzerine aktarır. Bu süreçte bütün ayrıntılarına kadar deri üzerine işaretlenir. Üçüncü aşamada hatalar düzeltirli ve işaretlenen yerlerin üzerinde kesme işlemi yapılır. (yazılar hariç ) Dördüncü aşamada kesilen yerler ıslatılıp derinleştirilir ve ıslanan deri kurumaya müteakip verilmiş olan şekli alır. Beşinci aşama yakma evresidir. Yazılar dahl olmak üzere tüm harita üzerindeki bütün kabartılar yakılır. Son aşama boyama aşamasıdır. Tek renk boya 5 farklı tonlama kullanılmıştır. Denizler ve karalar arasındaki fark aynı zamanda rüzgar güllerinden merkezkaç oalrak (güneş) şeklinde verilmiş efektler kullanılmıştır. Deri üzerine koruma mayisi atılmış ve kullanıma uygun hale getirilmiştir. Büyük emek verilerek yapılan eser Kürşat Toksoy tarafından deri üzerine işlenmiştir.

• Etiketler
  deri işleme sanatı , deri tablo , deri dekor tablo , vaketa , Piri Reis , Dünya Haritası , 1513 ,